Co musisz zjeść w Szkocji! Lista!

przez Kuba

Szkocja nie była naszym pierwszym kierunkiem na kulinarne wojaże. Powiem wręcz, że była jednym z ostatnich na liście. Słaba pogoda, niskie temperatury, srogi klimat... Musiałem nieźle się postarać, żeby namówić Anetę na wyjazd w te rejony. Od kiedy spędziłem w Anglii parę miesięcy na wyjeździe służbowym, zawsze wiedziałem że chcę tu wrócić. No i udało się! A na co Wy macie zwracać uwagę? Zanim powiem co zjeść w Szkocji, to musicie wiedzieć że:

Przede wszystkim ludzie

Mega pozytywni, otwarci, weseli. Zupełnie inni niż w południowej Anglii. Żyje się w Szkocji powoli, blisko natury, dzięki czemu moralny kompas jest dobrze nastawiony, a każdy ma pokłady energii i zdrowego rozsądku :) Od sprzedawcy ostryg, który od 15 lat otworzył więcej muszli niż jest piasku na plaży, przez sprzedawcę w lokalnym sklepie który zna najlepiej okolice i wskaże Ci dalszą drogę, do farmera który od lat dopieszcza swoje Szkockie krowy i w efekcie robi najlepsze mięso na świece.

Co musisz zjeść w Szkocji! Lista!

Praca na farmie po godzinach, to już mój trzeci zawód! ;)

Po drugie natura

Dzikie i nie tak bardzo dzikie zwierzęta. Przepiękne krajobrazy. Surowe góry i mgliste doliny. Wszystko to co widzieliście na filmach o Szkocji to prawda. Nie potrzeba wyjeżdżać aż do Nowej Zelandii, żeby oglądać krajobrazy Władcy Pierścieni. Tutaj jest dużo bliżej, taniej, a kto wie, może i lepiej? Lasy przypominające majestatem te w Stanach Zjednoczonych, które gawiedź podziwia na Discovery Channel. Klify broniące dolin przed potężnymi falami i silnymi wiatrami. Nigdzie jeszcze nie widziałem, żeby człowieka tak ukształtowały warunki atmosferyczne. Twardzi, grubo ciosani Szkoci, z sercem na dłoni.

Nie zapominajmy o zamkach! Cudownie szkocki Eilaen Donan, majestatyczny Dunrobin, mistyczny Kilchurn Castle i wiele wiele innych. Praktycznie każda miejscowość ma jakąś strażnicę, pozostałości po murach warownych, zamkach. Niezależnie od tego w jakim są stanie, wszystkie wyglądają magicznie. Przystanki obowiązkowe pomiędzy jednym jedzeniem a drugim.

Co musisz zjeść w Szkocji! Lista!

Nie może zabraknąć jedzenia

Jak się spodziewaliście, nie może zabraknąć jedzenia. Będzie to przede wszystkim ŚWIETNE mięso. Jagnięcina, cielęcina, wołowina – w całej gamie dań, różnych sposobów przygotowania, obróbki cieplnej. Nie znam lepszego pod tym względem kraju, no może my Polacy możemy konkurować, ale czekam aż mnie ktoś zaskoczy. Nie przesadzałbym z warzywami, że tu takie świetne, ale za to sery już tak. No i owoce morza, podobne, a jakże inne od tych we Francji, Hiszpanii czy Włoszech. Nie można zapomnieć o rybach i tłustej panierce! Nie jest to kraj kulinarnie doskonały. Przetworzone jedzenie i gotowe dania wkraczają w bardzo wiele obszarów życia codziennego. Całe szczęście jest jeszcze mnóstwo ludzi i miejsc którzy cenią sobie uczciwe gotowanie.

Co musisz zjeść w Szkocji! Lista!

Próbujcie – nasze top 5 "co zjeść w Szkocji?"

Polecamy w szczególności spróbować Haggis i Black Pudding’u. Nie ma się czego bać, to nie są dania które wyglądają jak masakra w lesie – chociaż seriale i filmy ciągle próbują nam to wmówić. Podobną w Polsce mamy kaszankę, a jednak inne podroby, dużo gałki muszkatołowej i przypraw robi swoje.

Zjedzcie szkocki stek. Wiem, że krówki są ładne i grzywki mają super. Ale są to krowy hodowane na mięso i grzechem jest tego mięsa nie spróbować. Inna budowa zwierzęcia, inne warunki hodowli i surowa pogoda hartuje mięso jak nic innego. Mam wrażenie, że kawałki są sezonowane latami, przez całe życie krowy, a nie tylko 30-50dni po oporządzeniu :)

Co musisz zjeść w Szkocji! Lista!

Full scottish

Nieśmiertelne Fish n’ Chips. Niby mamy to nad morzem, niby nic takiego. A jednak rybę to tu mają nieprzeciętną, swoją, inną. Nawet panierka smakuje inaczej. Spróbujcie łupacza, bo to miejscowa ryba. W zasadzie zamawiajcie tylko te ryby których nie ma u nas, a które łowią na miejscu – gwarancja jakości lepsza niż u Magdy G.

Na koniec spróbujcie czegoś słodkiego. Niech będą to tradycyjne Fudge w Edynburgu albo Brownie polane gorącym karmelem. Musi być dużo i słodko do przesady!

Uciekajcie z utartych szlaków, wchodźcie w boczne uliczki i w portowe dzielnice. Szukajcie barów pełnych muzyki, ludzi gwaru. Pijcie piwo i cydr z nalewaków i szukajcie swojego smaku, spróbujcie whisky nawet jeśli do tej pory od niej uciekaliście. W tych paru rzeczach ukryte jest sedno tego kraju.

Zachęciliśmy na wyjazd? Jeśli jeszcze nie, to sprawdźcie nasze „Szkockie relacje z Marca 2018" (link) Tam więcej adresów, miejscówek i nazw dań. My już pakujemy walizki!

Jeśli podobał Wam się wpis, to podajcie go dalej! Jeśli szukacie noclegów w Szkocji to klikajcie w nasze linki polecające:

Booking.com -> zniżka 50pln za zerezerwowanie/zrealizowanie pobytu -> http://bit.ly/KNBookingcom

Airbnb -> zniżka 100pln za zarejestrowanie się w serwisie i pierwszy nocleg -> http://bit.ly/KNAirbnb

Co musisz zjeść w Szkocji! Lista!

Owoce morza z The Oyster Shed

Przeczytaj również

Skomentuj!

Strona korzysta z ciasteczek (cookies), żeby przyśpieszyć jej działanie i poprawić jakość dla czytelnika. Akceptuj Czytaj więcej