Czy warto jechać do Czarnogóry?

przez Kuba

To miał być zwykły post o tym „Co zjeść i co zobaczyć w Czarnogórze!” Wyszło jednak coś innego.

ZE SKRAJNOŚCI W SKRAJNOŚĆ

Po świetnie spędzonym wieczorze w imprezowym Budapeszcie przejechaliśmy, z lekką przecinką Chorwacji, do Bośni. Oba teksty możecie przeczytać TUTAJ (Budapeszt) i TUTAJ (Sarajewo). Strasznie skrajnie wyglądające kraje, ze względu na swoją niedawną historię. Dlatego jadąc dalej na południe, nie wiedzieliśmy czego się spodziewać. Poziom zaskoczenia urósł kiedy na trasie Sarajewo-Mostar-Podgorica, przed granicą z Czarnogórą, mijamy starą Serbską granicę.

Górska droga, często bez asfaltu, gęsto zarośnięte pobocza. Nagle zza zakrętu wyłania się metalowy monument „Welcome to Serbia”, z Serbską flagą. Głupiejemy, stajemy na poboczu i sprawdzamy mapę. Nie jest to proste bo to nie Unia, jeden megabajt  danych kosztuje w porywach do 50 złotych, a my sprawdzamy na google maps czy nagle nie przeniosło nas na wschód o jakieś 200 kilometrów.

Okazuje się że nie, a dokument który oglądamy wieczorem tłumaczy trochę historii i geografii. Nie będziemy oceniać ani dużo opowiadać, ale zachęcamy do samodzielnego zgłębienia tematu. Dość powiedzieć, że Czarnogóra samoistnie istnieje od 2006 roku, kiedy to oderwała się od Serbii, po rozpadzie Jugosławii. A właśnie w takim „oderwaniu” ten kraj teraz istnieje.

Czy warto jechać do Czarnogóry?

NAZWA ZOBOWIĄZUJE

Pojechaliśmy na odpoczynek do Czarnogóry nad morze. Jak morze to i owoce morza. Dlatego ryby i kalmary możemy Wam śmiało polecić na Bojana Island. To taka mała wysepka daleko na południu, granicząca z Albanią. Niestety trzeba zapłacić za wjazd (2 euro/osoba lub 6 euro/auto). Nie wiem w sumie dlaczego, pewnie któregoś dnia człowiek zrobił bramkę, tablicę informacyjną i zaczął pobierać opłaty, bo ani tam nie sprzątają ani nie pilnują za specjalnie :) Na wyspie jest parę knajpek ze świeżymi rybami – my zjedliśmy w Ćićkova Čarda. Bardzo dobre, świeże ryby – uwaga na ceny bo te w kosmos (od 30 do 55 euro za kilogram). Czy warto? To było najlepsze jedzenie jakie dostaliśmy w tej okolicy, ale również najdroższe. Na te pytanie musicie sobie odpowiedzieć sami

Jeśli chodzi o okolicę i morze, to pomimo że „wielka plaża” robi wrażenie – ok. 50m szerokości i ponad 12km długości, to mi  kamieniste plaże w Chorwacji bardziej się podobały. Chorwaci są też bogatszym krajem, co skutkuje w lepiej rozwiniętej infrastrukturze. To nie tylko drogi ale również udogodnienia dla turystów i, co dla nas ważne, dobre knajpy z dobrym jedzeniem. Czarnogórcy potrzebują jeszcze trochę czasu aby tym poziomem dobić.

Czy warto jechać do Czarnogóry?

Najdroższa ryba jaką jadłem! :)

Jednak nazwa zobowiązuje i do tego kraju powinno się przyjeżdżać aby wyruszyć w głąb lądu – w góry. Oprócz cudownych widoków, tras trekkingowych, malowniczych dolin i majestatycznych skalnych łańcuchów, jest coś w Czarnogórze magicznego. Czy to małe miejscowości, gdzie spod lady dostaniecie do spróbowania miejscowego wina albo Rakiji. Zajazdy pełne miejscowych, takich jak Lovački gaj. Ten ostatni gorąco polecamy na domowy gulasz wołowy i domowe pieczywo. Szukajcie też w miejscowościach piekarni ("Pekara"), żeby spróbować burka z serem lub mięsem. Koniecznie rano bo ciepłe i koniecznie od razu, odgrzewane lub zimne zupełnie tracą urok :)

Czy warto jechać do Czarnogóry?

O tutaj tutaj!

TAKIEJ CZARNOGÓRY SZUKAŁEM

No właśnie, takiej Czarnogóry szukałem i taką Czarnogórę warto zwiedzać. Nie jest to łatwe bo trzeba zjechać trochę z ubitego szlaku. Oczywiście gorąco polecam przejechanie się Kotorską Serpentyną (google mapa TUTAJ) i obejrzenie jeziora i doliny z góry, ale już sam Kotor już tak nie zachwyca. Mały, przepchany turystami z ogromnych wycieczkowców wpływających do doliny. Jeśli już zajrzycie – polecam domowy makaron w restauracji La Catedral. Nie najwyższych lotów, ale porządnie i od serca.

Czy warto jechać do Czarnogóry?

Piękna zatoka Kotorska i brzydki wycieczkowiec w porcie. Całe szczęście z tej odległości jeszcze malutki :)

Czarnogóra nie jest krajem dla początkującego turysty. Nie wystarczy tu wywiad w internecie, relacje, zdjęcia. Ten kraj trzeba przeżyć, zgłębić, zrozumieć. Szykujcie się na trudne kilometry tras górskimi drogami, krajówkami z dziurami przy których zaczniecie doceniać stan polskich dróg. Czy polecam? Zdecydowanie tak. Lecz nie szukajcie tu zabytków. Pojedźcie do Żabljaka (znów dziękuję Agacie za polecenie!), gdzie na rafting przyjeżdżają całe wycieczki Serbów – kiedyś to był jeszcze ich kraj, a dla wielu ciągle jest. Poza tym Żabljak to taka prosta, swojska miejscowość turystyczna po której jeżdżą stare Łady i Kamazy - można cofnąć się przeszłość o parędziesiąt lat :) Jest jeszcze jedna obowiązkowa rzecz do zrobienia w tej okolicy, w zasadzie po to tu przyjechaliśmy. Trasa widokowa w parku Durmitor zapewni niezapomniane wrażenia kierowcy auta, a pasażerom och-y i ach-y. Niesamowite widoki na góry i doliny, łagodne serpentyny, kozy i owce pasące się po okolicy. Namiar z google maps znajdziecie TUTAJ.

Czy warto jechać do Czarnogóry?

Takie stado koleżanek kibicowało nam po drodze :D

Czarnogóra, jak i całe Bałkany to gorący, niespokojny jeszcze tygiel narodowości, religii, kultury. Dla mnie naprawdę budujący perspektywę.

ZWIEDZAĆ ŚWIAT

Nie od zawsze uwielbiałem zwiedzać i podróżować. Kiedyś niewiele mnie interesowało poza własnym podwórkiem czy miastem. Przychodzi jednak taki moment w którym chcesz widzieć i wiedzieć więcej. Mieć punkt odniesienia. Porównać to co piszą w książkach i pokazują w telewizji o danym regionie lub kraju.

Dopiero samemu odkrywając, porównując a czasem zderzając uprzedzenia i stereotypy z realiami, dowiadujemy się nie tylko jaki nas świat otacza, ale też jakimi jesteśmy ludźmi. Dowiadujemy się co tak naprawdę lubimy a co nam przeszkadza. Jak lubimy podróżować a czego unikać. Zabrzmi to jak ostatni banał z filmu z Julią Roberts ale

Zwiedzać świat to tak naprawdę poznawać siebie.

Jeśli szukasz tańszych noclegów w Czarnogórze, to klikaj w nasze linki polecające:

Booking.com -> zniżka 50pln za zarezerwowanie/zrealizowanie pobytu -> http://bit.ly/KNBookingcom

Airbnb -> zniżka 100pln za zarejestrowanie się w serwisie i pierwszy nocleg -> http://bit.ly/KNAirbnb

Przeczytaj również

Skomentuj!

Strona korzysta z ciasteczek (cookies), żeby przyśpieszyć jej działanie i poprawić jakość dla czytelnika. Akceptuj Czytaj więcej