UMBRIA - CO ZWIEDZAĆ? CO JEŚĆ?
W osobnym wpisie wylistowaliśmy miejsca do jedzenia w Umbrii i jest to najprawdopodobniej najdłuższy nasz wpis z poleceniami z Włoch – tutaj link. To teraz poopowiadamy co w tej Umbrii zwiedzać i dlaczego!
ZAPOMNIJCIE O...! CZYLI CZEGO NIE TRZEBA ZWIEDZAĆ?
Przewrotnie zrobiliśmy tutaj nagłówek, ale zacznijmy od jednego miejsca, do którego nie polecamy się specjalnie pchać - Foligno. W samym mieście prócz kilku polecanych knajp i lodów (pamiętajcie o linku wyżej) nie ma specjalnie nic do oglądania. Ani starówka stara, ani miasto duże żeby było tam co robić. Zaglądajcie raczej tylko w nagłych wypadkach ;).
Kilka oczek wyżej w tym rankingu jest Perugia. Stolica regionu może nie jest imponująca pod względem zabytków czy architektury (ale dla pewności przejrzyjcie jeszcze blogi podróżnicze ;) ), choć wciśnięte w mury miejskie kamienice mogą robić wrażenie. Za to Perugia jest całkiem konkretnym co do wielkości miastem, z dużą starówką na samym szczycie wzgórza. Kręci się tu sporo osób, jest sporo zakamarków i ciasnych uliczek, po których można się przejść.
Bardzo praktyczną ciekawostką jest mini-metro. Małe wagoniki ni to z wyciągu narciarskiego, ni to z małej wersji wielkomiejskiego metra ciągną się pod górę, by w kilka przystanków z całkowitych przedmieść przenieść nas w samo centrum starówki. Bilet kosztuje w okolicy 1-1,5 euro, podobnie jedna godzina parkingowa niedaleko stacji. Wygodna i nie za droga opcja, dzięki której nie spędzicie 30 minut kręcąc się po mieście i szukając miejsca (często również płatnego). Minusem są godziny funkcjonowania mini-metra, bo ostatnie wagoniki wyjeżdżają z centrum jakoś przed 21:00. Krótko na wieczorny wypad, ale akurat na poranne/dzienne zwiedzanie. Warto też zahaczyć w weekend na bazar położony na pierwszej stacji mini-metra, jeszcze poza miastem - na mapie szukajcie Saba - Porta Nova - Perugia.
UMBRIA - CO WARTO ZOBACZYĆ?
Umbria turystycznie bardzo cierpi przez położoną po sąsiedzku Toskanię. Z grubsza klimat jest bardzo podobny - wzgórza, na tych wzgórzach miasta z widokami na piękne doliny. W dolinach farmy, hodowle, winorośle, zwierzęta. Pod tym względem Umbria ma trochę mniej winnic (głównie w okolicy Montefalco) za to jest więcej lasów i zagajników, więcej kukurydzy i słoneczników.
Gdy się zagłębić trochę bardziej, różnic pojawia się więcej, ale są trochę bardziej delikatne. Umbria jest spokojniejsza, mniej wypchana turystami (zarówno włoskimi jak zagranicznymi), życie jest wolniejsze. A przez mnogość regionalnych składników wydaje się być sporo smaczniej. W takim razie co warto odwiedzić?
Bevagna
Położona pośrodku, jakby w samym sercu wszystkich urokliwych miasteczek w Umbrii, Bevagna ma swój unikalny klimat. To miast pojawia się jako jedno z pierwszych na ustach wszystkich miejscowych, których pytaliśmy gdzie jechać. Charakterystyczne średniowieczne mury i brama, po której przekroczeniu przenosimy się w zupełnie inny mikroklimat. Miasto składa się w zasadzie z jednej głównej ulicy, ale bardzo warto z niej skręcić w dowolnym momencie i zgubić się w wąskich chodnikach i przejściach pomiędzy kamienicami. Wchodząc od północnej strony, zaraz po lewej, po schodach, znajduje się mały kościółek i tam warto poszukać widoku ponad dachami po ładne zdjęcie.
Spoleto
Spoleto to miasto położone najbardziej na południe ze wszystkich przez nas zwiedzonych. Starówka położona na szczycie stromej góry, gdzie można podjechać z podziemnego parkingu lub dla tych jeszcze nie zmęczonych, podejść ;). Bardzo warto się na taką wycieczkę wybrać, bo na szczycie oprócz starówki i pysznych lodów pistacjowych znajduje się piękna katedra, forteca i most łączący dwa wzgórza.
W środku katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdują się kilkusetletnie freski i mozaiki, a sam plac przed zabytkiem ma układ podobny do teatralnej muszli o świetnej akustyce, wykorzystywany jest do celebracji świąt, ale również żywych i odtwarzanych koncertów.
Spacer ścieżką wokół położonej na szczycie fortecy zabierze Was do punktów widokowych na most, można też próbować zejść pod ścieżkę, żeby z trochę innej perspektywy ten zabytek uchwycić. Jest naprawdę imponujący, mierząc 230m długości i ponad 80m wysokości. Sam też jest też świetnym punktem widokowym, ale niestety kiedy my tam byliśmy był zamknięty, może Wam się uda!
Spello
Ta miejscowość mocno nas zaskoczyła, jak tylko podjechaliśmy zaparkować w okolicy Porta Consolare i od momentu wejścia do miasta. Wchodząc przez bramę sięgającą 1 wieku p.n.e. nie sposób nie przystanąć na chwilę i ponapawać się widokiem zabytkowych chodników i kamienic. Wspinając się ciągle pod górę od bramy aż do Piazza della Repubblica, podziwiamy naturalną skłonność Włochów do roślinności. Wszystko tu jest wyłożone kamieniem, więc cała roślinność znajduje się w setkach doniczek o najróżniejszych kształtach i wielkościach. Także na mini-balkonach, które częściej przypominają dżunglę niż element mieszkania.
Sam główny plac, czy ratusz miejski, nie są bardzo imponujące, ale to droga, a nie cel jest tu ważny. Spello to bardzo przyjemny spacer i same klimatyczne miejsca, które proszą się o ciekawe zdjęcia. A jeśli chcecie jeszcze zwiedzać okolicę to zaraz pod starówką jest Villa Fidelia - średniowieczny kompleks willowy postawiony na ruinach sanktuarium z czwartego wieku.
Trevi
W kategorii "najbardziej strome i minimalistyczne miasteczka w Umbrii" Trevi dostaje od nas jedenaście punktów na dziesięciopunktowej skali. Zabudowania sięgające trzynastego wieku, w tym malownicza Villa Fabri, w której obecnie znajduje się szkoła muzyczna. Warto tu podejść w tygodniu w ciągu dnia, żeby posłuchać jak trenują muzycy i poprzyglądać się przepięknym widokom na Umbrię. Te widoki będą w parku na tyłach budynku (po schodach w dół). Jeśli poszwędacie się wystarczająco długo, traficie na ławkę z jeszcze innym super widokiem na Umbrię - albo kliknijcie w link, nie ma za co!
Trevi znajduje się pośrodku winnego szlaku Umbrii i to właśnie za ten składnik jest najbardziej znane w regionie. Już podjeżdżając tu widać przede wszystkim zagajniki z drzewami oliwnymi, a warto też zatrzymać się na spacer i poszukać pocztówkowego widoku na samo miasto.
Bettona
W Bettonie mieliśmy swój nocleg i okazało się, że to przemiłe miasteczko nie dość że ma super klimat na wieczorne spacery, to sprzed północnej bramy miasta rozpościera się widok ciągnący się od Asyżu do Foligno i nawet dalej. Pewnie dlatego mieszkańcy spotykają się tu na plotki i wino, rozmawiając do godzin grubo po północy. Przy okazji, zupełnie nie-ambasadorsko, polecamy Wam nocleg w Casa Foresti B&B. Stara kamienica na murach miasta, spore mieszkanie pod opieką starszego małżeństwa. Dla nas idealny tydzień w idealnym miejscu.
O samej Bettonie nie ma dużo do opowiedzenia, to miasteczko zamieszkiwane jest przez około 300 osób (stan na sierpień 2020), otoczone wysokim kamiennym murem wybudowanym jeszcze za czasów Etrusków, o długości około jednego kilometra. Kilka knajpek, stare kamienice i jedna kawiarnia będąca jednocześnie barem, punktem spotkań i miejscem do komentowania najnowszego meczu w telewizji :D.
Co innego jednak pisać, a co innego zobaczyć i pomieszkać, a my Bettonę bardzo polecamy!
Orvieto
Orvieto jest miastem gdzieś pośrodku mieszkalnego a turystycznego. Jest całkiem spore i nie składa się tylko ze starówki, a jednocześnie jest tu co pooglądać i turystów całkiem sporo. Wychodzi z tego taka mieszanka tłumu raz gromadzącego się pod Duomo (wł. kościół) a raz pod miejskim urzędem.
Do zwiedzania jest tu przytłaczająca wielkością, w porównaniu do innych zabudowań, Duomo di Orvieto. Po drugiej stronie miasta jest Palazzo del Popolo, a spacer główną ulicą Corso Cavour był wyjątkowo przyjemny :).
Deruta
Deruta jest znana przede wszystkim z produkcji miejscowej ceramiki. Na każdej uliczce znajduje się sklep lub pracownia, w której na bieżąco wypala się i dekoruje talerze, kubki, dzbanki i wszystkie inne możliwe do wyrobienia rzeczy. Mistrzowie cechu pewną ręką zakreślają kolejne i kolejne zdobienia, a patrzeć zahipnotyzowanym można na nich godzinami.
Style ceramiki i zdobień różnią się od tych roślinnych, przez sceny rodzajowe lub powtarzające się w nieskończoność wzory i linie. Są też miejsca, które odtwarzają sztukę z przeszłych stuleci i naprawdę wychodzi im cudnie. Wszystko można oczywiście kupić i wieść niesie, że najlepiej kupować właśnie w Derucie, bo są tu wszyscy producenci i wytwórcy. Podobno cała Umbria zjeżdża tu kupować ozdoby i to co dostaniecie w innych turystycznych miastach na 99% powstało właśnie tutaj.
Asyż
Na koniec zostawiliśmy najbardziej oblegane miasto regionu - Asyż ze swoim patronem świętym Franciszkiem. Bazylikę widać już z daleka, czy to dzień czy to noc, przez charakterystyczną kolumnadę i zabudowę wzgórza. Do środka bazyliki ustawiają się kolejki, a naszym zdaniem warto postać i poczekać, żeby zobaczyć ją w środku.
Samo miasto też jest bardzo ładne i polecamy je przejść od tzw. północnej i południowej strony. Będą to odpowiednio Via Metastasio/ Via S. Paolo - idąca wyżej i przecinająca główny plac w mieście, oraz Via Giorgetti/ Via Cristofani bardziej ruchliwa i zatłoczona ulica miejska z tarasem widokowym przy klasztorze San Quirico. W zasadzie do wszystkich kościołów i bazylik w Asyżu warto zajrzeć chociaż na chwilę, a każda z nich będzie miała czym Was zachwycić.
TO OCZYWIŚCIE NIE WSZYSTKO W UMBRII
Oczywiście Umbria ma dużo więcej miejsc do zwiedzania i zobaczenia, my już mamy kolejną listę urokliwych miasteczek, punktów widokowych i ciekawostek do obejrzenia. Mamy nadzieję, że te powyższe starczą Wam na "pierwszy raz" i przypominamy o drugim tekście "Gdzie zjeść w Umbrii" (link).
Jeśli spodobał Ci się tekst, będzie super jak podasz go dalej!