Niepoważne Podsumowanie 2019

przez Kuba

Podsumowanie 2019

Często na co dzień nie zauważamy drobnych zmian, które nam się przytrafiają. Dopiero patrząc do tyłu i wspominając minione wydarzenia, zdajemy sobie sprawę ile się zadziało. W tym roku Aneta namówiła nas, żeby właśnie przejrzeć sobie nasze "dokonania" i rzeczywiście, całkiem sporo rzeczy się wydarzyło dla nas blogowo w 2019. Każdemu polecamy usiąść i docenić się przez moment. Możecie się zdziwić ile sami znajdziecie ;)

Podsumowanie stricte jedzeniowe zrobiliśmy ostatnio na naszym Facebooku, za sprawą Tomka z bloga Magiczny Składnik, post wrzucamy niżej. Całą resztę podzieliliśmy na miesiące - staraliśmy się wybrać przynajmniej jedne duże i ważne wydarzenie dla każdego z nich.

Styczeń

Rok zaczęliśmy z przytupem od zorganizowania aukcji na WOŚP razem z Kurą - lokalem, który bardzo lubimy i jak się jeszcze później okaże, to nie był koniec naszych kolaboracji ;) Jesteśmy mega szczęśliwi, że udało się zebrać parę stów na szczytny cel i to była pierwsza tego typu nasza kolaboracja z knajpą. Sporo nauki, trochę gastro "od wewnątrz" - duże podziękowania dla Mateusza i jego ekipy za dopięcie całej akcji z nami. Jaka to była aukcja? Wejście do kuchni lokalu i zrobienie kanapki z kurczakiem i domowymi goframi, wyszła naprawdę solidnie :)

Niepoważne Podsumowanie 2019

Gofry w kurze ;)

Do końca 2018 i startu 2019 udało nam się powiększyć fanpage do 1000 osób co również było wtedy dla nas niewątpliwym sukcesem! Cieszymy się, że nadal udaje się zainteresować coraz więcej ludzi blogiem i rozwijać tę społeczność. Dzięki!

Luty

Dobrze że weszliśmy w rok z takimi sukcesami, bo luty mocno przypomniał nam, że ta praca jest oparta w stu procentach na relacjach międzyludzkich. W lutym pierwszy raz ( i do tej pory jedyny) spotkaliśmy się z niechęcią restauratora do zdjęć, recenzji i blogów w ogóle. Wpis "Bloger (nie)mile widziany" (link) zdobył spore zainteresowanie, mimo że nie byliśmy pewni tej publikacji. Za to utwierdziliśmy się w przekonaniu że nadal chcemy pisać o knajpach, poznawać ludzi związanych z lokalami, kucharzy i rozwijać się jako blogerzy i foodies.

Marzec

W marcu przede wszystkim był wyjazd mój i Anety do Wietnamu i Tajlandii. Pierwsze nasze wizyty w obu tych krajach i prawdopodobnie nie ostatnie. Mnóstwo dobrego i ciekawego jedzenia. To też pierwszy duży blogowy wyjazd w tym roku i okazuje się, że jedzenie w podróży to jeden z najbardziej "chodliwych"tematów na naszych social media. Link do wpisów z Tajlandii tutaj -> Bangkok (link) i Chiang Mai (link).

Niepoważne Podsumowanie 2019

Widać, że dobre jedzenie za dobry pieniądz to spory problem w podróży. Trudniej o dobre polecenia i zarówno oceny na Trip Advisor (i innych) albo mityczne "dużo miejscowych = dobre jedzenie" nie zawsze się sprawdzają.

Niepoważne Podsumowanie 2019

 

W tym czasie Ewa opiekowała się wpisami na blog i wyjeżdżała - w marcu ukazał się pierwszy z wielu w tym roku wpis o jedzeniu z Krakowa - link i jeden z najbardziej wyszukiwanych wpisów 2019 - najlepsze cukiernie w Warszawie (link). A w 2020 planujemy wydać jego nową wersję, z jeszcze większą liczbą fajnych miejsc!

Kwiecień

Kwiecień był dużo spokojniejszy, po urlopie trzeba przecież odpocząć! ;) Zbieraliśmy materiały i wrzucaliśmy wpisy. Mamy też taką małą "tradycję" z Anetą, żeby co roku wyjeżdżać do Włoch. W zeszłym roku udało nam się w kwietniu na jej urodziny pojechać do Bolonii, w tym roku wiedzieliśmy że to niemożliwe ze względu na dopiero co trzy tygodniowy urlop.

Zamiast tego przyprowadziliśmy trochę Włoch do Anety - poszliśmy do chyba naszego ulubionego miejsca na włoskie specjały - Prosciutteria Powiśle (link), pozdrawiamy!

Niepoważne Podsumowanie 2019

Maj

Maj znów stał pod znakiem wyjazdów. Pojechaliśmy na majówkę do Węgier i mieliśmy naszą pierwszą zagraniczną współpracę z Wine A'more Travel. Zwiedzaliśmy piękny i smaczny region Etyek (tu link). Znany ze swojego wina, ale ciągle przyćmiony węgierskimi tokajami. Wino mieli świetne i wróciliśmy z tego wyjazdu z kilkoma butelkami ;)

Pojechaliśmy też do Poznania, spotkać się z innymi twórcami na Influencer Live Poznań. Sporo ciekawych prelekcji i jeszcze więcej super ludzi! Wciąż czekamy na informację, kiedy odbędzie się edycja w 2020. Bardzo miło wspominamy tamten weekend, a wycieczka do Poznania do kolejna okazja zjeść w uwielbianej przez nas Cafe La Ruina i Raj :)

Niepoważne Podsumowanie 2019

Czerwiec

Początek lata nie zwalniamy i wyjechaliśmy całą trójką na tydzień podbijać Portugalię! Sporo wyobrażeń musiało paść na tym wyjeździe - m.in. że nie jest to tak tani kraj jak utarło się mówić. Szczególnie w porównaniu z sąsiednią Hiszpanią. Za to otrzymaliśmy świetne owoce morza i mnóstwo rodzajów sardynek. Portugalia to też wino Porto, które po naszym polskim miodzie pitnym zostało moim ulubionym trunkiem ever. A to wszystko dzięki kolejnej zagranicznej współpracy z destylarnią Cockburns. Linki do wpisów z Portugalii tutaj -> Lizbona i Porto

Niepoważne Podsumowanie 2019

Całe Porto moje!

Po tym wszystkim Aneta tym razem wybrała się do Krakowa z pyszną relacją (link). Kraków zaraz po Warszawie był najczęściej odwiedzanym przez nas miastem w Polsce. Jeszcze nie zadecydowaliśmy gdzie jeździć w tym roku, może macie jakieś propozycje?

Lipiec

W lipcu z Anetą odwiedziliśmy Podlasie i zjedliśmy wreszcie w słynnej Tatarskiej Jurcie (link). Super przyjazny region, widoki, klimat, zieleń. Jeśli jeszcze nie byliście, to zdecydowanie pora wpisać na "to-do list" na 2020. W lipcu opublikowaliśmy wreszcie długo pisany przez nas przewodnik po warszawskich śniadaniach ;) Niekoniecznie takich za złotówkę z kawą, ale wszystkie pyszne i warte grzechu (link) ;)

Niepoważne Podsumowanie 2019

Kanapeczki w Koko & Roy

Sierpień

Za to w sierpniu Ewa wyjechała na szybki trip do Berlina (link). Miasta, które oprócz bycia stolicą ma mnóstwo wielokulturowego jedzenia i jest zaskakująco blisko od Warszawy. Na tyle blisko, że poważnie planujemy nam wyskoczyć w tym roku. Też dlatego że całkiem ostatnio Kura Warzyw opowiadała nam tak dużo o smacznych kebabach w Berlinie!

Niepoważne Podsumowanie 2019

philadelphia cheesecake

Wrzesień

Koniec wakacji to dla nas jeszcze jedna kolaboracja z Kurą. Tym razem dostaliśmy propozycję zrobienia własnej kanapki! Nazwaliśmy ją Miami Vice, bo miała przypominać gorące od słońca deptaki Florydy. W kanapce oprócz sporego kawałka pysznego mięsiwa chorizo, mango, roszponka i nasz własny sos majonezowo-chimichurri. Wyszło ekstra, nawet z siedzeniem w kuchni do 1 w nocy i komponowaniem kanapki :D Może uda się coś takiego kiedyś powtórzyć.

Niepoważne Podsumowanie 2019

W międzyczasie Ewie udało się wyskoczyć na tydzień wakacji do Grecji. Przywiozła z sobą tekst o tym co jeść w Atenach (link)

Mezze i ciasto

Mezze i ciasto w Atenach

Październik

Końcówka roku była zdecydowanie włoska. Odwiedziliśmy Rzym (link), a Aneta zmieściła jeszcze jeden trip do Mediolanu. Dużo włoskich smaków "spoza szlaku", dużo nowej wiedzy o makaronie i że nasze al dente to w Rzymie w zasadzie rozgotowana pasta! :) Z kolei w Mediolanie zaczęła się przygoda z pizzą w Sorbillo (link) ...

Niepoważne Podsumowanie 2019

Listopad

Pizzą potem żyliśmy cały listopad. Wyjazd do Neapolu (link) i najlepsze południowe placki, i desery, w tym wizyta w renomowanej i znanej na cały świat pizzerii - Pepe in Grani! Co to były za emocje, cóż to był za posiłek. Czytając tekst mam ochotę rezerwować ponownie stolik. (link do Pepe)

Niepoważne Podsumowanie 2019

Nasze pizzki

Po powrocie szukaliśmy tych smaków w Warszawie. Przede wszystkim odwiedziliśmy największe otwarcie tego roku - Dziurkę od Klucza. Lokal, który mimo że przeniósł się do przestrzeni 5-6 razy większej niż na Powiślu, nadal ma kolejki rezerwacji na 2 tygodnie do przodu :) Pogratulować takiej oddanej klienteli!

Listopad to też święto św. Marcina, a my z tej okazji szukaliśmy najlepszych rogali w Warszawie. Oczywiście na maśle! Efekt naszych poszukiwań poniżej w poście na facebooku:

 

Grudzień

Myśleliśmy, że grudzień będzie spokojniejszym miesiącem... ale nie! Z pompą, 1/12 odwiedziłem 'Halo Radio' porozmawiać o kuchni i podróżach w poszukiwaniu dobrego jedzenia. Całości, gdzie w pierwszej części rozmawia Tomek a.k.a Magiczny Składnik, a potem ja, pod linkiem.

To było super doświadczenie, pierwszy raz w radiu, pierwszy raz NA ŻYWO w radiu. Mega stres ale też duża satysfakcja!

Blog troszkę zwolnił, ale nadal sporo treści i spotkań, z których jesteś bardzo zadowoleni. Przegląd jedzenia wegetariańskiego w Warszawie (link) jak i 5 miejscówek w warszawskim Mordorze (link) były często i chętnie udostępniane :) Spotkaliśmy też osobiście koguta Filipa, współzałożyciela lokalu Kura Warzyw (link) - naprawdę rewolucyjnego produktu na naszym rynku, a niby tak dobrze znanego. Kebab przyszłości i z przyjemnością sobie o tym pogadaliśmy :)

Niepoważne Podsumowanie 2019

Kura Klasyk :)

Coś o 2020

Jakie mamy przewidywania i cele? Jedzeniowo dalej będziemy szukać wspaniałych neapolitańskich pizzerii, nie tylko w Warszawie. Ten rok to będzie prawdziwy renesans dobrej włoskiej pizzy z Południa. Tak jak 2018-2019 były latami ramenów.

Chcemy też wreszcie wpaść do Kielc do restauracji Sushiya, na prawdziwe i dopieszczone Omakase (rodzaj kolacji degustacyjnej z sushi z najlepszych cięć dostępnych w lokalu). Obiecujemy to sobie cały 2019, pora wreszcie pojechać. Życzymy sobie też dużo wyjazdów, Ewa planuje odwiedzić Skandynawię, na pewno będziemy też we Włoszech w tym roku, co jeszcze? Planów nie mamy a każdy kierunek wydaje się zachęcający!

Na koniec mamy nadzieję pochwalić się Wam naszym Ebookiem, ale to historia na następny wpis. Wam życzymy kolejnych sytych 12 miesięcy, dzięki że byliście z nami!

Przeczytaj również

Skomentuj!

Strona korzysta z ciasteczek (cookies), żeby przyśpieszyć jej działanie i poprawić jakość dla czytelnika. Akceptuj Czytaj więcej